Rođen i odrastao u malom mjestu Leskovac kod Lazarevca, sa porodicom se doselio u Beograd neposredno poslije oslobođenja Srbije. Akademiju primjenjenih umjetnosti u Beogradu upisao je 1964. godine, smjer vajarstvo koje je, nakon što je odslužio vojsku, počeo da predaje u nekoliko škola širom Srbije.
Uporedo sa profesorskom karijerom, Živković je gradio i oblikovao sopstveni, karakterističan, moćan umjetnički izraz.
Tokom šezdesetih i sedamdesetih godina dvadesetog vijeka, Živković je
bio dio brojnih timova koji su dizajnirali spomen-komplekse širom
Jugoslavije u sjećanje na žrtve i događaje vezane za narodnooslobodilački
rat.
Spomenici koji su postali dio ovih memorijalnih parkova spadaju u njegova najreprezentativnija djela, a u kolektivnoj svijesti postaju simbol slobode.
1. Kragujevačni oktobar
Spomen-kompleks "Kragujevački oktobar" podignut je u znak sjećanja na nedužne žrtve Kragujevačkog masakra koji su počinili pripadnici Vermahta 21. oktobra 1941. godine, a "Spomenik strijeljanim đacima i profesorima - "V/3", djelo vajara Miodraga Živkovića, dio je tog memorijalnog kompleksa. Spomenik od betona podignut 1963. godine, a predstavlja istovremeno pticu slomljenih krila i rimski broj pet - broj razreda koji su bili strijeljani učenici.
Foto: Neda Gavrilovicc / Shutterstock.com
2. Tjenište
Monumentalni spomenik izveden od bijelog betona čine dvije simetrično postavljene gromade - dva betonska krila, razuđene strukture, visine 19 metara, koje se fantastično stapaju sa prirodom koja ih okružuje. Između krila se nalazi prodor oblikovan borcima i kolonama u pokretu.
Foto: marcin jucha / Shutterstock.com
3. Užice
Ovaj dobro očuvani memorijalni kompleks označava mesto gdje su se partizani borili za oslobođenje u blizini Užica.
Foto: Shutterstock
Njegov skulpturalni stil kod ovih spomenika, kao i u velikom broju njegovih drugih djela karakterišu oštri geometrijski apstraktni oblici koji funkcionišu kao dio prirodne ljepote u kojoj se nalaze, kao da izranjaju iz samog pejzaža. Geometrijski oblici često skrivaju zagonetne poglede stilizovanih lica skrivenih unutar apstrakcija.
Pored ostvarenja širom bivših jugoslovenskih republika, Živković je radio i u Čileu, Italiji, Nigeriji i Egiptu.
2004. godine dobio je nagradu "Zlatni prsten" za životno djelo u umjetnosti i kulturi.
Miodrag Živković preminuo je 31. jula 2020. u Beogradu u 93. godini.